Jak mierzyć efekty pozycjonowania stron ? 23 najważniejsze wskaźniki

Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI – key performance indicators) są wykorzystywane niemal w każdej branży do mierzenia tego, czy coś działa lub nie działa. W SEO możesz wykorzystać KPI, żeby sprawdzić, jak efektywne są Twoje kampanie i strategie.

W dzisiejszym artykule będę mówić o tym, które KPI śledzić w związku z różnymi aspektami SEO. W tekście znalazło się też kilka praktycznych narzędzi i wskazówek. Jeśli starasz się połączyć swoje wyniki SEO z realnymi efektami biznesowymi, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Przypisywanie KPI w SEO: jakie jest ich miejsce w lejku sprzedażowym?

Każdy, kto zajmował się marketingiem albo sprzedażą, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest lejek sprzedażowy. W dowolnie wybranym momencie każdy z Twoich odbiorców znajduje się na pewnym etapie swojej zakupowej podróży. Może przechodzić przez proces odkrywania Twojej oferty lub też być gotowy do zakupu. SEO można dopasować do każdego etapu lejka sprzedażowego. Niemniej, trzeba pamiętać, że wskaźniki SEO dla poszczególnych poziomów będą odmienne.

W tym artykule połączę wskaźniki efektywności SEO z odpowiednimi etapami lejka sprzedażowego, aby lepiej powiązać je z rzeczywistymi celami biznesowymi. Obrazek poniżej podsumowuje wskaźniki dla każdego poziomu.

Źródło: http://bit.ly/30KSNI6

Poniżej znajdują się główne sekcje, które będziemy omawiali w tym artykule. Kliknij na wybrany punkt, aby przenieść się bezpośrednio do danego działu.

Spis treści:

  1. Świadomość: poznanie  Twojej strony
  2. Zaangażowanie: interakcja z Twoją stroną
  3. Pozyskanie: wykonanie pożądanych akcji
  4. Konwersja: wygenerowanie sprzedaży
  5. Raportowanie SEO KPI

Świadomość: poznanie Twojej strony

Tutaj mieszczą się wskaźniki, które koncentrują się na Twoich odbiorcach i na potencjalnym wzroście liczby odwiedzających z organicznych wyników wyszukiwania oraz na tym, jak dobrze Twoja strategia SEO współgra z tymi użytkownikami.

Wzrost pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania

Wzrosty w rankingach na wybrane słowa kluczowe to najważniejszy miernik sukcesu Twoich działań SEO. Nie ma tu szczególnych niespodzianek: wzrosty w organicznych wynikach generują wejścia z Google w sposób stały i zwykle w długiej perspektywie. Zrównoważone kampanie SEO często bazują na tysiącach słów kluczowych, dostosowanych do różnych intencji szukających, stron docelowych i ilości zapytań, aby zagwarantować różnorodność oraz ruch organiczny z tak wielu źródeł, jak to tylko możliwe. Co za tym idzie, warto regularnie obserwować wahania w rankingach dla tych słów.

Jak to sprawdzić? (Jest wiele narzędzi, które pozwalają na bieżąco mierzyć pozycje poniżej kilka z nich:

Sprawdź ruch organiczny w darmowym narzędziu Google Search Console

  1. Zaloguj się do Google Search Console.
  2. Przejdź do zakładki skuteczność.
  3. Sprawdź w tabeli w zakładce Zapytania, na jakie słowa kluczowe Twoja strona ma najwięcej wyświetleń i kliknięć.

Zobacz jak sprawdzić ten wskaźnik w płatnym narzędziu Rank Tracker w SEO Powersuite.

  1. Uruchom Rank Trackera od SEO PowerSuite i utwórz projekt dla swojej strony.
  2. Włącz moduł Rank Tracking, kliknij prawym przyciskiem na nagłówek dowolnej kolumny, aby wejść w tryb edycji i dodaj kolumnę Difference dla dowolnego silnika wyszukiwania. Sprawdzisz tutaj, czy Twoje rankingi wzrosły lub spadły, a także czy Twoja strona weszła albo wypadła z najwyższych pozycji lub też czy nadal się na nich znajduje.
  3. W zakładce Rank Progress na dole włącz opcję Progress Graph. Wyświetli się wykres rankingu Twojej strony na dane słowo kluczowe w wybranej wyszukiwarce w ustawionym zakresie dat.

Całkowity wzrost ruchu organicznego

Głównym celem SEO jest zwiększenie ilości użytkowników z wyszukiwarek, więc kolejne KPI, które powinieneś wziąć pod uwagę, to poziom wzrostu ruchu organicznego. Dotyczy on zmiany ilości „surowego” ruchu z organicznych wyników. Całkowity ruch jest jak widok z lotu ptaka na Twoje osiągnięcia SEO. Podczas gdy inne merniki ułatwiają szczegółowe śledzenie trendów, ten wskaźnik daje Ci wyrażony w liczbach dowód, że Twoje wysiłki rzeczywiście przyciągają więcej użytkowników.

Jak to sprawdzić?

W Google Analytics

  1. Zaloguj się do swojego panelu Google Analytics i wejdź do sekcji Pozyskanie -> Cały ruch-> Kanały.
  2. Ustaw pożądany zakres dat, np. na ostatnie 30 dni.
  3. Kliknij Porównaj z poprzedni okres i obejrzyj swój całkowity wzrost ruchu organicznego (organic).

W Rank Trackerze

Jeśli wygodniej jest Ci trzymać swoje rankingi i dane na temat ruchu w jednym miejscu, przejdź do Rank Trackera, aby sprawdzić swój całkowity wzrost organiczny.

  1. W Rank Trackerze utwórz nowy projekt dla swojej strony.
  2. Przejdź do Preferencje > Ustawienia Google Analytics i wpisz wymagane dane dotyczące Twojego konta.
  3. Wybierz słowa kluczowe, kliknij przycisk Aktualizuj Ruch i wybierz opcję Ruch Organiczny. Kliknij ikonę ustawień i zaznacz opcję zaktualizowania danych Google Analytics.
  4. Przejdź do sekcji Ruch Organiczny w dolnej zakładce, aby obejrzeć swoje wzrosty na przestrzeni czasu.

Ruch brandowy (z nazwą marki) vs ruch bez nazwy marki

Który wynik SEO uznasz za lepszy: 100 odwiedzających pochodzących z wyszukiwania według marki (np. „starbucks”) czy 1000 odwiedzających pochodzących ze zwykłego, wyszukiwania bez wskazania marki (np. „najlepsza kafejka”)?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z perspektywy raportów SEO również widać tu pewną ambiwalencję. Jedna grupa ekspertów powie, że “markowy” ruch nie jest powiązany z działaniami SEO, ponieważ zależy on od świadomości marki i promocji offline, więc SEO powinno się skupiać wyłącznie na “niemarkowym” ruchu. Inni będą się kłócić, że dominacja w wynikach wyszukiwania danej marki (w tym także w rozmaitych funkcjach SERP) to również robota dla seowca. Niezależnie od tego, którą szkołę wybierzesz, powinieneś być w stanie rozróżnić, kiedy mówimy o ruchu z słów brandowych, na podstawie słów kluczowych wyszukiwanych przez użytkowników.

Jak to sprawdzić?

Sprawdzając całkowity ruch organiczny w Google Analytics, zauważysz, że jego duża ilość ląduje w kategorii not provided. To oznacza, że nie masz dostępu do danych z pierwszej ręki na temat tego, jakie konkretne zapytania przyciągają odbiorców na Twoją stronę.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na wyciągnięcie brakujących danych.

W Google Data Studio:

  1. Polecam poradnik krok po kroku jak opracować raport brand/non-brand w Google Data Studio.

W Rank Trakcerze:

  1. W Rank Trackerze utwórz nowy projekt dla swojej strony.
  2. Przejdź do zakładki Organic traffic (Google Analytics) i zaznacz wszystkie Twoje markowe słowa kluczowe.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu kontekstowe i wybierz opcję Add tags to selected records. Wpisz tag dla swojej marki.
  4. W podobny sposób przypisz niemarkowy tag dla swoich niemarkowych słów kluczowych.
  5. Zaznacz odpowiednie słowa kluczowe, a następnie kliknij przycisk Update Traffic i wybierz opcję Organic traffic. Kliknij na ikonę ustawień i wybierz aktualizację Rank Tracker’s “Calculated traffic”
  6. Ustaw kolumny Tag oraz Page sessions (calculated) obok siebie i przeanalizuj różnicę pomiędzy ruchem organicznym i nieorganicznym w swoich słowach kluczowych. 

Widoczność w wyszukiwarkach

Kolejny kluczowy wskaźnik dostarczany przez kampanie SEO to widoczność w wyszukiwarkach. Ten współczynnik mierzy, jak dobrze strona rankuje w najwyższych wynikach Google na wszystkie słowa kluczowe, które śledzisz. Parametr widoczności w wyszukiwarkach daje Ci ogólne spojrzenie na potencjał generowania kliknięć z organicznych wyszukiwań. Im lepsza widoczność, tym większe szanse na przyciągnięcie nowych odwiedzających na Twoją stronę. 

Informacje o widoczności w wyszukiwarce znajdziesz w wszystkich poniższych narzędziach:

Jak to sprawdzić?

  1. W Rank Trackerze utwórz nowy projekt.
  2. Przejdź do zakładki Ranking Details i odnajdź kolumny Visibility oraz Visibility Difference. Będziesz mógł tu zobaczyć Visibility Score oraz zmiany tego wskaźnika dla każdego słowa kluczowego. Dodatkowo możesz zobaczyć całkowitą widoczność w Google w zakładce na dole.

Organiczne kliknięcia, wyświetlenia i CTR

Każda wizyta na stronie rozpoczyna się od wyświetlenia w wynikach wyszukiwania i kliknięcia, więc te dwie rzeczy, razem ze współczynnikiem klikalności (CTR), stanowią wczesne sygnały sukcesu kampanii SEO. Zdefiniujmy te wskaźniki:

  • Wyświetlenia są całkowitą liczbą użytkowników, którzy widzieli Twoją stronę na liście wyników na konkretne słowo kluczowe.
  • Kliknięcia są całkowitą ilością użytkowników Google, którzy kliknęli w Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Jest to w gruncie rzeczy odpowiednik ruchu organicznego w Google Analytics.
  • Organiczny CTR to odsetek wyszukujących, którzy kliknęli w wynik na liście wyszukiwania. Pokazuje on, jak skutecznie Twoja treść trafia do Twoich odbiorców, kiedy nadal są oni w SERP-ie i jeszcze nawet nie dotarli na Twoją stronę.

Jak to sprawdzić?

W Google Search Console

Zaloguj się do Google Search Console i otwórz zakładkę Skuteczność. W niej widoczne są wszystkie całkowite ilości kliknięć, wyświetleń oraz średni CTR dla wybranego przedziału czasowego.

W Rank Trackerze

  1. Utwórz nowy projekt dla swojej strony w Rank Trackerze.
  2. Wejdź w Preferences > Google Search Console Settings i wpisz wymagane dane dotyczące Twojego konta.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na nagłówek dowolnej kolumny, aby wejść w tryb edycji. Dodaj kolumny Clicks, Impressions and CTR do przestrzeni roboczej.
  4. Zaznacz słowa kluczowe, a następnie kliknij przycisk Update Traffic i wybierz opcję Performance

Ruch ze stron odsyłających

Budując kampanię SEO, nie da się uniknąć tworzenia linków – np. poprzez współtworzenie treści, zewnętrzne recenzje, informacje w profilach itd. Poza korzystnym wpływem na SEO, takie odnośniki pozwolą Ci na dotarcie do nowej publiczności i będą powodować ruch ze stron odsyłających, tzw. referral traffic. Definiując ten typ ruchu można powiedzieć, że są to odwiedzający, którzy wchodzą na Twoją witrynę ze stron innych niż najważniejsze wyszukiwarki. Warto mierzyć ruch ze stron odsyłających wraz z innymi wskaźnikami SEO, aby ocenić efekty uboczne swojego link-buildingu i działań content marketingowych. W ten sposób możesz zlokalizować miejsca, w których bywają Twoi odbiorcy oraz zainwestować w pozyskanie większej ilości odwiedzających z tych i innych źródeł.

Jak to sprawdzić?

W Google Analytics:

  1. Zaloguj się do Google Analytics.
  2. Odwiedź raport Pozyskanie > Cały Ruch > Witryny odsyłające
  3. Sprawdź z jakich stron zewnętrznych przychodzi ruch na Twoją stronę.

W Rank Trackerze:

  1. Stwórz nowy projekt w SEO SpyGlass od SEO PowerSuite.
  2. Wejdź w Preferences > Google Analytics Settings i wpisz niezbędne informacje. 
  3. Przejdź do Backlink profile > Referral Traffic i przeanalizuj dane dotyczące ruchu ze stron odsyłających, zarówno pod kątem domen, jak i konkretnych stron, z których pochodzą linki.

SERP features

Nie wiem, jak Ty, ale ja za każdym razem mam niezłą zagwostkę, gdy uświadamiam sobie, jak zróżnicowane są aktualne wyniki wyszukiwania Google. Coraz częściej w wynikach znajdują się wyróżnione elementy tzw. snippety, karuzele z obrazami i filmami czy bloki z lokalnymi wynikami, które odwracają uwagę i przejmują kliknięcia od klasycznych wyników wyszukiwania.

W związku z tym, nie możesz pozwolić sobie, aby śledzić wyłącznie te klasyczne wyniki. Powinieneś zwrócić uwagę na to, czy Twoje działania SEO dają Ci szanse pojawienia się wyróżnionych miejscach w wynikach wyszukiwania i kiedy działa to na Twoją korzyść ?

Rekomendowane narzędzia

Zaangażowanie: interakcja z Twoją stroną

Jest to zbiór KPI pokazujących, w jaki sposób Twoi organiczni odwiedzający wchodzą w interakcję z Twoimi treściami. Wzrost organicznego ruchu jest ważny, ale jeśli ludzie nie są zaangażowani w zawartość Twojej strony to może to oznaczać, że skupiasz się na niewłaściwych słowach kluczowych albo Twój content nie odpowiada w wystarczającym stopniu na zapytania użytkowników.

Współczynnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń (bounce rate) to liczba odwiedzających, którzy opuścili Twoją stronę nie klikając wcześniej na choćby jeden link lub nie przeszli na kolejną podstronę. Wyrażony jest on w wartości procentowej, więc mniejsza liczba oznacza lepszy wynik. Mimo że nie zostało oficjalnie potwierdzone, że współczynnik odrzuceń jest czynnikiem rankingowym, niektóre branżowe badania dowodzą, że istnieje korelacja pomiędzy bounce rate a wynikami Google. Ponadto wiemy, że doświadczenie użytkownika jako takie jest częścią rankingowych algorytmów Google. Sposób, w jaki użytkownicy reagują na Twoją stronę służy silnikom wyszukiwania do określenia jakości treści i oceny witryny. Co więcej, niski lub spadkowy współczynnik odrzuceń jest wartościowym wskaźnikiem, ponieważ świadczy o tym, że Twoja strona staje się bardziej pomocna dla odwiedzających i w bardziej satysfakcjonujący sposób odpowiada na ich zapytania.

Jak to sprawdzić?

Google Analytics

  1. Zaloguj się do swojego panelu Google Analytics i wejdź w Pozyskanie -> Przegląd -> Organiczne wyszukiwanie. Zobaczysz kolumnę ze średnim współczynniku odrzuceń.
  2. Ustaw Landing Page (strona wejścia) jako wymiar podstawowy (Primary Dimension), aby sprawdzić współczynnik odrzuceń (bounce rate) dla poszczególnych podstron.

Rank Tracker

  1. W Rank Trackerze stwórz nowy projekt dla swojej strony.
  2. Wejdź w Preferences > Google Analytics Settings i wpisz niezbędne dane dotyczące swojego konta.
  3. W zakładce Organic Traffic (Google Analytics) zaznacz wszystkie słowa kluczowe i kliknij Update traffic, wybierając Google Analytics w ustawieniach. 

Wynik w kolumnie Page Bounce Rate (GA) będzie pokazywał współczynnik odrzuceń dla poszczególnych stron pasujących do danego słowa kluczowego. 

Strony/Sesja

Strony/Sesja (Pages/Session) oznacza średnią ilość stron wyświetlanych w trakcie sesji, wliczając w to strony wyświetlone więcej niż jeden raz.

Podobnie, jak inne wskaźniki opisujące zaangażowanie, ilość stron na sesję jest ważnym wskaźnikiem efektywności, ponieważ pokazuje, jak przyjazna dla użytkowników jest nawigacja Twojej strony.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i wejdź w Pozyskanie – > Przegląd – > Wyszukiwanie Organiczne. Zobaczysz średnią wartość Strony/Sesja w kolumnie o takiej właśnie nazwie.
  2. Ustaw Landing Page (strona wejścia) jako podstawowy wymiar (Primary Dimension), aby śledzić wskaźnik Strony/Sesja dla poszczególnych podstron.

Średni czas trwania sesji

Średni czas trwania sesji (Average Session Duration) określa, jak długo przeciętny użytkownik zostaje na Twojej stronie po wejściu na dany landing page. Średni czas trwania sesji jest kluczowym SEO KPI, ponieważ wprost mówi o tym, jak bardzo zaangażowani są użytkownicy – czy zagłębiają się w strukturę strony, aby poznać więcej treści. Im bardziej dopracowana i zorganizowana zawartość, tym większa szansa na wydłużenie średniej sesji.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do swojego panelu Google Analytics i kliknij w Pozyskanie – > Przegląd – > Wyszukiwanie Organiczne. Zobaczysz kolumnę podpisaną jako średni czas trwania sesji (Avg. Session Duration)
  2. Ustaw Landing Page (strona wejścia) jako wymiar podstawowy (Primary Dimension), aby śledzić średni czas trwania sesji dla poszczególnych podstron.

Główne strony wyjścia dla ruchu organicznego

Strony wyjścia to ostatnie strony oglądane przez użytkowników, zanim zakończą sesję lub opuszczą Twoją stronę. Strony wyjścia nie muszą być powodem do zmartwień – użytkownik może na przykład szukać definicji, znaleźć odpowiedź na Twojej stronie, a następnie wyjść. Niemniej, w innych przypadkach strony wyjścia mogą oznaczać miejsca, w których odwiedzający stracili zainteresowanie i poszli gdzieś indziej. Z tego względu warto zidentyfikować swoje główne strony wyjścia, aby je następnie poprawić i tym samym dłużej utrzymać odwiedzających.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i wejdź w Zachowanie -> Zawartość Witryny -> Strony Wyjścia.
  2. Wybierz Pozyskanie  -> Typ ruchu jako Secondary Dimension (Wymiar dodatkowy).

W efekcie otrzymasz listę swoich głównych stron wyjścia z oznaczeniami rodzaju ruchu, w tym ruchu organicznego. Dla dużych stron i na potrzeby szybkiej analizy wygodniejszym rozwiązaniem może być posortowanie tabeli według ilości wyjść, aby łatwo zlokalizować najbardziej problematyczne strony.

Pozyskanie klienta: wykonanie pożądanych akcji

Te zagadnienia skupiają się na leadach (pozyskanych danych od klientów) lub celach, które stawiasz przed swoją stroną internetową. SEO KPI ukazujące etap pozyskania w lejku sprzedażowym zawierają wszystkie cele biznesowe powiązane z organicznym ruchem i ruchem z witryn odsyłających.

Źródło: http://bit.ly/2GgvFJl

Zrealizowane cele w ruchu organicznym

Istnieje szeroki wachlarz celów, które mogą być śledzone, zależnie od typu biznesu i tego, co w danym momencie firma chce osiągnąć. Popularne przykłady to ściągnięcie wersji demo oprogramowania, uzupełnienie formularza, zapis na subskrypcję, ściągnięcie dokumentów, rejestracja na webinar itd. Ludzie, którzy wykonują takie akcje stają się leadami albo potencjalnymi klientami, którzy mogą następnie zamienić się w kupujących. Na początek, seowiec powinien spojrzeć na rzeczywistą ilość leadów SEO, tj. na cele osiągnięte w ramach ruchu organicznego.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i wejdź w Konwersja -> Cele – > Przegląd
  2. Zaznacz Source / Medium (Źródło /Medium), aby sprawdzić, jak wiele konwersji masz wśród użytkowników Google.

Współczynnik konwersji celu dla ruchu organicznego

Współczynnik konwersji celu dla ruchu organicznego określa ilość użytkowników pochodzących z wyników wyszukiwania, którzy wykonali określony cel na Twojej stronie. Powinieneś obserwować zmiany tego wskaźnika i porównywać go do współczynników konwersji z innych kanałów.
Jeśli współczynnik konwersji celu jest niższy niż wskaźniki innych kanałów, może to oznaczać, że Twoja strategia SEO skupia się za bardzo na szczycie lejka sprzedażowego, tj. nie uwzględniasz wystarczającej ilości słów kluczowych z potencjałem komercyjnym. Z drugiej strony, jeśli Twój współczynnik konwersji celu spada dla całej strony, istnieje ryzyko, że jakieś zmiany zaszkodziły współczynnikowi konwersji i ogólnej jakości doświadczeń użytkownika. 

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i przejdź do Pozyskanie – > Przegląd – > Wyszukiwanie Organiczne 
  2. Kliknij Wszystkie Cele  lub wybierz konkretny cel w rozwijanym menu Konwersje
  3. Ustaw Landing page (Strony wejścia) jako wymiar podstawowy (Primary Dimension).
  4. Sprawdź Wskaźnik konwersji celów dla wybranych podstron.

Procentowy wzrost leadów organicznych

Ten wskaźnik określa procentowy udział leadów pozyskanych przez kanał organiczny. Procentowy wzrost leadów organicznych jest doskonałym wskaźnikiem efektywności SEO, ponieważ pokazuje Twój postęp w osiąganiu głównego celu biznesowego – zwiększaniu bazy konsumentów i podniesieniu sprzedaży.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i przejdź do Pozyskanie -> Przegląd -> Wyszukiwanie organiczne.
  2. Określ pożądany zakres dat w Zakres Dat.
  3. Wybierz Wszystkie Cele w rozwijanym menu Konwersje.
  4. Sprawdź procentowy wzrost lub spadek w zrealizowanych celach (Realizacje Celów/Goal Completions).

Procentowy udział leadów pochodzących z SEO

Jak sugeruje nazwa, ten wskaźnik pokazuje wśród wszystkich Twoich leadów odsetek tych, które mają źródło w organicznych wynikach wyszukiwania. Procentowy udział leadów pochodzących z SEO pomaga w określeniu, jak skuteczne są  Twoje działania i jak przekładają się na pozyskanie leadów w porównaniu do innych kanałów. Odsetek ten powinien rosnąć wraz z czasem.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i przejdź do Pozyskanie -> Przegląd -> Wyszukiwanie organiczne.
  2. Wybierz Wszystkie Cele  w rozwijanym menu Konwersje.
  3. Sprawdź procentowy udział organicznych zrealizowanych celów w ogólnej puli zrealizowanych celów (Goal Completions).

Konwersja: generowanie sprzedaży

Jakby nie patrzeć, ostatecznym celem SEO jest zwiększenie przychodu, więc spójrzmy na KPI związane z konwersją, które warto zawrzeć w swoim raporcie SEO.

Źródło: http://bit.ly/2M2O8gb

Transakcje z ruchu organicznego

Ten wskaźnik określa liczbę transakcji, do których doszło, dzięki kanałowi organicznemu w wybranych ramach czasowych. Bez szczególnego zagłębiania się w rzeczywiste przychody z Twoich działań SEO, współczynnik ten da Ci solidne, wstępne pojęcie na temat tego, czy Twoje działania w ogóle stymulują, pobudzają sprzedaż.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i przejdź do Pozyskanie – > Przegląd -> Wyszukiwanie Organiczne.
  2. Wybierz eCommerce w rozwijanym menu Konwersje.
  3. Sprawdź kolumnę (Transakcje)Transactions dla poszczególnych podstron. 

Współczynnik konwersji e-commerce dla ruchu organicznego

Wskaźnik ten pokazuje odsetek sesji organicznych, które doprowadziły do transakcji e-commerce. Mierzy on zakupowy potencjał ruchu organicznego i pomaga w określeniu, jak duże znaczenie ma on dla celów biznesowych.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i przejdź do Pozyskanie – > Przegląd -> Wyszukiwanie Organiczne.
  2. Wybierz eCommerce w rozwijanym menu Konwersje.
  3. Ustaw Landing Page jako wymiar podstawowy (Primary Dimension).
  4. Sprawdź kolumnę Współczynnik Konwersji eCommerce dla poszczególnych podstron.

Przychody z ruchu organicznego

To KPI pokazuje całkowity przychód, którego źródłem był ruch organiczny. W połączeniu z ilością transakcji i współczynnikiem konwersji e-commerce, przychody z organicznych wyników pomagają firmom upewnić się, że strategia SEO jest opłacalna.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i przejdź do POzyskanie -> Przegląd -> Wyszukiwanie Organiczne.
  2. Wybierz eCommerce w rozwijanym menu Konwersje.
  3. Ustaw Landing Page ( strony wejścia) jako wymiar podstawowy (Primary Dimension).
  4. Sprawdź Revenue dla poszczególnych podstron. 
  5. Dodatkowo możesz wejść w Konwersje – > Ścieżki wielokanałowe -> Wspomagane Konwersje i wybrać Wyszukiwanie Organiczne.

W ten sposób sprawdzisz liczbę (i wartość pieniężną) sprzedaży oraz konwersji, w których kanał organiczny brał udział. Jeśli kanał pojawia się w dowolnym miejscu na ścieżce konwersji, poza końcową interakcją, to znaczy, że pomógł w danej konwersji. Może pojawić się rozbieżność pomiędzy przychodem i wartością podaną przy czynnikach wspierających konwersję (Assisted Conversion), ale powinieneś uwzględnić oba te wskaźniki w swoim raporcie SEO.

Procentowy wzrost sprzedaży organicznej

Warto śledzić, jak Twoja sprzedaż z kanału organicznego rośnie w czasie. Ten wskaźnik dostarcza firmom precyzyjny obraz ich wzrostu i może pomóc w dokładnym ocenieniu wartości procesów SEO.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się na swoje konto Google Analytics i przejdź do Pozyskanie -> Przegląd -> Wyszukiwanie Organiczne.
  2. Zaznacz odpowiedni okres w Zakres Dat.
  3. Wybierz eCommerce w rozwijanym menu Konwersja.
  4. Sprawdź procentowy wzrost lub spadek przychodów w kolumnie Dochód. 

Odsetek sprzedaży pochodzących z SEO

Ten współczynnik pozwoli Ci stwierdzić, jak dobrze kanał SEO radzi sobie z przyciąganiem sprzedaży w porównaniu z innymi kanałami – płatnymi wynikami, bezpośrednimi wejściami, reklamą displayową, social mediami i innymi.

Jak to sprawdzić?

  1. Zaloguj się do panelu Google Analytics i wejdź w Pozyskanie -> Przegląd -> Wyszukiwanie Organiczne.
  2. Wybierz eCommerce w rozwijanym menu Konwersje.
  3. Sprawdź odsetek przychodów wygenerowanych przez kanał organiczny w nagłówku kolumny Dochód.

Zwrot z inwestycji w SEO (ROI)

SEO ROI to przychód wygenerowany przez działania SEO, podzielony przez wszystkie koszty SEO, włączając w to faktury dla agencji SEO, opłaty za SEO prowadzone wewnątrz firmy, koszty sponsorowanych poleceń itd.
SEO ROI nie daje się tak łatwo obliczyć, jak choćby PPC ROI. W dużej mierze wskaźnik ten zależy od wcześniejszych inwestycji w SEO. Jeśli były one zerowe, musi minąć trochę czasu zanim proces SEO zacznie działać i zobaczysz pierwsze kliknięcia z wyników organicznych. I na odwrót, jeżeli sporo inwestowałeś w SEO w przeszłości, ale chwilowo się wstrzymałeś, przez jakiś czas nadal będziesz widzieć efekty i Twoje ROI będzie naprawdę imponujące w krótkiej perspektywie. Jeśli interesują Cię szczegóły, polecam zajrzeć do artykułu Erica Enge’a How to Measure SEO Results and ROI.

Jak to sprawdzić?

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienie, najlepiej obliczać SEO ROI na przestrzeni większych okresów, minimum jednego roku. Aby wyliczyć SEO ROI, weź różnicę pomiędzy rocznym przychodem i rocznymi wydatkami, a następnie podziel wynik przez swoje roczne wydatki.
Na przykład, jeśli Twoje roczne wydatki wynoszą 1 mln zł, a Twój roczny przychód to 2 mln zł, Twoje SEO ROI wynosi 100%. 

Raportowanie SEO KPI

Łatwo jest pogubić się w ogromie różnorodnych SEO KPI, które możesz raportować, więc kluczowa jest odpowiednia organizacja. W tym artykule opisaliśmy 23 wskaźniki, przypisując każdy z nich do odpowiedniego etapu tradycyjnego lejka sprzedażowego. Dzięki takiej kategoryzacji, możesz łatwo zobaczyć, które wskaźniki są najważniejsze dla danej firmy i celów, nad którymi pracujesz. Międzynarodowy sklep internetowy może być skupiony na podniesieniu sprzedaży online, więc głównym zadaniem SEO będzie wzrost ruchu na szczycie lejka sprzedażowego i raportowanie z użyciem KPI z zakresu Świadomości. I na odwrót, lokalny producent będzie bardziej zainteresowany wzrostem zapytań przez formularz sprzedaży, więc SEO powinno przede wszystkim nakręcać odpowiedni ruch organiczny z lokalnych wyników wyszukiwania, a raportowanie skupiać się na KPI dotyczących etapu Pozyskiwania.

Trzymaj się tego, co w przejrzysty sposób pokazuje postęp w osiąganiu Twoich celów biznesowych i nie przeładowuj raportów dodatkowymi KPI tylko po to, aby robić lepsze wrażenie – w raportowaniu zwykle mniej oznacza więcej.

Znasz jakieś wskaźniki efektywności SEO, które Twoim zdaniem powinny być tu uwzględnione? Podziel się opinią w komentarzu.

danuta

Share
Opublikowane przez
danuta

Ostatnie wpisy

Jak w 5 minut pobrać napisy z video na Facebooku?

Jak wyeksportować napisy z video na Facebooku i kiedy może Ci się to przydać ?…

5 lat ago

Personal branding – jak budować markę osobistą i wykorzystać do promowania biznesu ?

Twoja marka osobista nie jest tym jak mówisz o sobie, ale jak inni mówią o…

5 lat ago

Jak wyprzedzić konkurencję w Internecie w 2019 roku ?

Bystrzy przedsiębiorcy i marketerzy w 2019 roku skupią się na pionowych materiałach video, aby budować…

5 lat ago

Poznaj strategie Video 3×3 oraz 1$ a Day, by w pełni wykorzystać możliwości content marketingu

Pod koniec sierpnia w Phoenix miałem okazje szkolić się u boku Dennis Yu i Logan…

6 lat ago

Jaki błąd popełniają firmy reklamując się na Facebooku?

Największym błędem firm reklamujących się na facebooku jest oczekiwanie natychmiastowej sprzedaży z tego kanału. Wyobraź…

6 lat ago

Czego przedsiębiorcy mogą nauczyć się od najlepszego tenisisty na świecie

Coraz więcej startupów, korporacji, organizatorów eventów zaprasza sportowców i trenerów do mówienia o przywództwie i…

6 lat ago